Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
fot. Curioso/Shutterstock

Wybrzeże Bałtyku

Wybrzeże Bałtyku to region co roku szczególnie w okresie letnim bardzo licznie odwiedzany przez turystów. Najpopularniejszy jest podział tej części Polski na Pomorze Wschodnie oraz Pomorze Zachodnie. Duża dawka jodu zawartego w nadmorskim powietrzu sprawia, że wypoczynek tutaj jest idealną kuracją dla osób często chorujących. Najwięcej miejscowości wypoczynkowych mieści się na Pomorzu Zachodnim, gdyż Bałtyk jest tam najcieplejszy oraz najbardziej czysty. Wybrzeże Wschodnie również jest popularne, ale nie w takim stopniu co zachodnia część. Dzieje się to za sprawą krótszej linii brzegowej, a także obecności dużych aglomeracji miejskich - Gdańska i Gdyni.

Największym miastem polskiego wybrzeża jest Gdańsk mogący pochwalić się liczbą ludności rzędu 450 tysięcy. Natomiast aglomeracja razem z Gdynią, Sopotem i okolicznymi miejscowościami nieco ponad 1,2 miliona ludności. Gdańsk to jedno ze starszych miast naszego kraju, za początki jego istnienia uważa się rok 997. Główną rzeką miast jest oczywiście najdłuższa rzeka naszego kraju czyli Wisła. Osiąga ona tutaj imponującą szerokość w porównaniu do jej biegu w Warszawie. Miasto pochwalić się może sporą liczbą interesujących zabytków i miejsc, do których należą między innymi: Fontanna Neptuna, Ulica Długa, Brama Złota, Hala Targowa, Wielki Młyn, Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port, Stocznia Gdańska czy liczne spichrze.

Drugim największym miastem polskiego wybrzeża jest Szczecin, który jest oddalony od morza o około 60 kilometrów. Miasto to jest także stolicą województwa zachodnio-pomorskiego, pochwalić się może dużą powierzchnią w porównaniu z innymi miastami w Polsce. Miejscem, które musimy koniecznie odwiedzić jest Zamek Książąt Pomorskich. Budowla na Wzgórzu Zamkowym istniała tutaj już w pierwszej połowie XII wieku, a by to gród słowiański z drewnianym dworem księcia Warcisława I. Ciekawy jest Most Długi, który mimo, że zwodzony został w 2000 roku, to zaciekawi niejednego turystę zwiedzającego miasto. Muzeum Narodowe w Szczecinie to pozycja obowiązkowa dla każdego zwiedzającego chcącego poznać historię tych okolic. Szczególnie wart odwiedzenia jest dział w postaci Muzeum Morskiego w Szczecinie.

Międzyzdroje to niewielkie miasteczko zlokalizowane w zachodniej części województwa zachodnio-pomorskiego. Co roku gości przyciąga bardzo czysta plaża i morze, ale przede wszystkim słynna aleja gwiazd, na której możemy oglądać odciski dłoni słynnych polskich aktorów, artystów czy sportowców. Gabinet Figur Woskowych to bardzo interesujące miejsce, gdzie możemy oglądać odlewy z wosku przypominające znane osobistości z kraju oraz zagranicy. Polecamy wybrać się do Wolińskiego Parku Narodowego położonego w środkowej części wyspy Wolin. Możemy się tam dostać spacerując plażą w Międzyzdrojach, lub zaparkować autem poza miastem i skorzystać z głównego wejścia do parku. Każdy miłośnik dzikich zwierząt musi odwiedzić rezerwat żubrów znajdujący się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to jedno z niewielu miejsc w zachodniej części kraju, gdzie zobaczymy te zwierzęta.

Świnoujście jest najbardziej na zachód położoną miejscowością nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami, a dzięki Układowi z Schengen można podróżować pomiędzy granicami obydwu krajów bez zatrzymywania się. Wyspowe położenie miasta jest nieco uciążliwe dla mieszkańców miasta, ale to kolejny plus przyciągający tutaj turystów. Dzięki temu mogą się oni przemieszczając po mieście poczuć niczym w Wenecji. Świdny Las oraz obecność morza sprawiają, że Świnoujście posiada bardzo specyficzne bardzo zdrowe powietrze. W mieście, szczególnie w okresie wakacyjnym organizowanych jest wiele różnorakich imprez na plaży, ale również w centrum miasta.

Sopot to miejscowość wchodząca w skład Trójmiasta. Znana jest przede wszystkim z wielu imprezom organizowanym tutaj w lecie. Przeróżne festiwale i inne tego typu uroczystości odbywają się w różnych miejscach miasta. Jednak to Opera Leśna jest najsłynniejszym tego rodzaju obiektem tutaj. Obiekt ten został otwarty w 1909 roku i od tego czasu organizowane były tutaj z przerwami różnorakiego typu imprezy. Obecnie obiekt użytkowany jest co roku w okresie letnim przynajmniej raz.