Zakopiański spacer po muzeach

Zakopane niezmiennie kojarzy nam się przede wszystkim z przepięknie, malowniczo położoną miejscowością, Krupówkami oraz typowymi góralskimi chatami. Z tej miejscowości najczęściej rozpoczynamy nasze piesze, narciarskie lub rowerowe podróże w góry. Zakopane są znanym wszystkim ośrodkiem turystycznym, kojarzącym się z wypoczynkiem na łonie przyrody. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo ciekawym miejscem jest Zakopane, również pod względem atrakcji turystycznych związanych z przede wszystkim z historią.

Zakopane oferuje swoim turystom wiele atrakcyjnych miejsc o walorach kulturalno-historycznych, m.in. dziewięć muzeów. Zwiedzenie wszystkich eksponatów tych ośrodków kulturalnych ciężkie jest do zrealizowania w ciągu jednego dnia. Warto jednak choćby ten jeden dzień swojego urlopu poświęcić na zwiedzenie kilku z nich. W Zakopanem można zobaczyć:

  • Muzeum Przyrodnicze TPN,
  • Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego,
  • Muzeum Stylu zakopiańskiego im Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba”,
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego,
  • Muzeum Jana Kasprowicza,
  • Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma,
  • Muzeum Pod Kuźniczym Młotem - przedstawiający galerię zakopanego i Tatr,
  • Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”,
  • Muzeum Walki i Męczeństwa „Więzienie hilterowskie”.

Jednym z najciekawszych miejsc jakie bez wątpienia warto zwiedzić będąc w Zakopanem jest Muzeum Tatrzańskie. Jest to muzeum, które jako jedne z pierwszych w Polsce wzięło sobie za zadanie badanie i eksponowanie historii regionalnej - Tatr. Historia Muzeum Tatrzańskiego rozpoczyna się w wieku XIX, kiedy to Zakopane zaczęło stawać się typowo turystycznym ośrodkiem, przyciągając swym pięknem wielu turystów, a także sławnych ludzi. Powoli organizatorzy placówki zabiegali o jej otwarcie oraz rozwój. Dzisiaj Muzeum Tatrzańskie może poszczycić się wieloma osiągnięciami na tle kulturalnym i historycznym regionu tatrzańskiego. W muzeum można obecnie oglądać Galerię im. Wł. i J. Kulczyckich oraz Galerię Władysława Hasiora. Poza tym Muzeum Tawrzańskie przyczyniło się do utworzenia dwóch odrębnych dziś placówek: Muzeum im. Kornela Makuszyńskiego oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, a także kilka muzeów posiadających swoje siedziby poza Zakopanem.

Innym interesującym miejscem, którego nie warto ominąć jest Muzeum Karola Szymanowskiego. Siedziba jego znajduje się w tzw. willi „Atma”. Karol Szymański spędził w tym domu lata dziecięce i wczesnej młodości. Celem Placówki jest zachowanie dokładnego wglądu pomieszczeń mieszkalnych z czasów przebywania w nim młodego Karola. Ośrodek prowadzi także działalność naukową, mającą na celu odnajdywanie i badanie przedmiotów codziennego użytku w okresie międzywojennym.